Vítejte u Sušenky, rádi Vás vidíme! :)

O nás

Jmenuji se Hanka a jsem zakladatelkou a hrdou mámou značky Sušenka. Těší mě :)


Možná se ptáte, proč jsem se rozhodla založit obchod se slow fashion, když každý z nás má nadosah levné a všudypřítomné oblečení z konfekce?

Nápad mi zrál v hlavě už nějakou dobu a když jsem na jaře 2016 procestovala Kambodžu, bylo rozhodnuto. I když vzděláním i prací jsem spíše technik, touha dělat tuhle krásnou věc vyhrála.

Rozhodla jsem se, že se chci zapojit do módní revoluce (což se i stalo – od léta 2016 jsem součástí hnutí Fashion revolution!:-)). Věděla jsem, že nadále nechci být součástí konzumního světa, kterému jsou podmínky vzniku jeho oblečení lhostejné a neváží si lidské práce. A proto jsem založila Sušenku - veselou značku férové slow fashion.


 


Ekologie + férovost = slow fashion

Co ale termín slow fashion, kterým se tu oháním, vlastně znamená?

V překladu pomalá móda – udržitelná, ekologická, přemýšlející místo toho, aby jen slepě konzumovala.

Slow fashion nám umožňuje budouvat vztah ke svému šatníku. Učí nás, že nepotřebujeme pokaždé něco z nové, novější a úplně nejnovější kolekce, kterých v běžných řetězcích vychází dvacet za rok. Stačí mít každý kousek ve skříni perfektně padnoucí a pečlivě vybraný, a nemůže se stát, že ráno „nebudeme mít co na sebe“ . Bude mi ctí, pokud si některou z těchto srdcových záležitostí vyberete právě u Sušenky.

V rámci filozofie slow fashion dělám vše proto, aby každý kousek, který si od Sušenky koupíte, během své výroby zanechal co nejmenší ekologickou i (ne)etickou stopu. To s sebou nese samozřejmě i vyšší náklady, proto retro šaty nebo sukně od Sušenky stojí víc, než podobné oblečení z řetězcových obchodů, které k Vám přiletělo z Indonesie. Přesto věřím, že jejich hodnota vyváží pár korun navíc. Všechny sukně a šaty jsou šity přímo v srdci moravy, kde je s láskou a vášní navrhuju a krejčí platím férové ceny za jejich pečlivé ušití.

Moc Vám děkujeme za přízeň. Díky Vám a s Vámi můžeme dělat svět o trošku lepší a barevnější :)


Časté dotazy

 •  Jak se správně změřit?
  Na většinu oblečení potřebujeme znát Váš obvod hrudníku, pasu a také výšku. Hrudník si změřte v nejširším místě, ideálně s oblečenou podprsenkou, kterou chcete pod šaty nosit. Pas se naopak měří v nejužším místě, bez oblečení. Vždy je ale dobré přidat cca 1 cm, lepší, když je kousek místa navíc, než aby chyběl. Sušenkové oblečení je navrhováno pro průměrnou ženskou postavu, tedy zhruba 163 - 175 cm. Pokud se Vaše tělesná výška nepohybuje v tomto rozmezí, rádi Vám oblečení zdarma zkrátíme či prodloužíme.
  Obvod hrudníku, pasu a výšky postavy obvykle stačí pro ušití šatů na standardní typy postav. Pokud je však Vaše postava spíše nekonfekční, doporučujeme změřit a zaslat nám ještě následující míry:
 • obvod pod prsy – místo, kde končí podprsenka
 • obvod boků – nejširší místo boků
 • přední délka – od ramene svisle přes hrot bradavky až do pasu (nejužšího místa)
 • délka k bradavce - délka od ramene svisle ke hrotu bradavky
 • šířka zad – vzdálenost mezi podpažními jamkami na zádech


 • Šijete vše na míru?
  Všechny šaty a sukně šijeme na míru, protože chceme, aby pro Vás byly jako druhá kůže a chápeme, že když se rozhodnete do našich kousků investovat, chcete, aby padly perfektně.
  Bambusová trička a šaty máme podle velikostí, kvůli materiálu, který se přizpůsobí v rámci až deseti centimetrů.

  Spodničky a tutu sukně jsou univerzální.


 • Odpovídají fotografie oblečení skutečnosti?
  Ano, všechny výrobky fotíme my:-) Mějte ale prosím na paměti, že různým barevným nastavením monitorů a také zkreslením, které může způsobit světlo při focení, se může skutečná barva výrobku lehce lišit od barev na fotografiích. Pokud si nejste jisti, kontaktujte nás a my uděláme vše proto, abychom Vám poslali další obrázky látky.


 • Jak dlouho trvá, než svou objednávku dostanu?
  Vždy se snažíme, abyste své nové kousky měli co nejrychleji. Protože ale šijeme každý kus přesně na Vás, je lépe počítat s lhůtou dodání cca 3-5 týdny. U spodniček a tutu sukní je možné, že se trefíte zrovna do kusů, které máme skladem - v tom případě je možné odeslat ihned.


 • Jak své nové oblečení prát?
  Aby Vám vydržel Váš nový kousek co nejdéle krásný, doporučujeme prát v ruce či při velmi nízkých teplotách. Je také vhodné mít na paměti, že několik prvních praní může látka pouštět barvu.